O parafii

Opublikowano: czwartek, 11 kwiecień 2019

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została erygowana 28 czerwca 2015 r. dekretem ks. abp Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. Parafia w Niekłończycy jest częścią Dekanatu Police, a w jej skład wchodzi 5 miejscowości: Niekłończyca, Dębostrów, Uniemyśl, Drogoradz, Karpin. Obecnym proboszczem jest ks. Jarosław Grybko.

Kościół parafialny to niewielka świątynia wybudowana przez protestantów w 1778 r. Po II wojnie światowej oraz po likwidacji Enklawy Polickiej, 1 grudnia 1946 r., została ona poświęcona i formalnie przeszła w ręce Kościoła katolickiego. Jest to barokowy budynek salowy, zbudowany w oparciu o konstrukcję ryglową na planie prostokąta ze ściętymi narożami.  Nawa pokryta jest dwupołaciowym dachem, po środku którego wznosi się czworoboczna sygnaturka z hełmem blaszanym zakończonym kulą z krzyżem. Charakterystycznym elementem kościoła są prostokątne okna umieszczone w dwóch rzędach. Od zachodniej strony dobudowana jest ryglowa kruchta. 

Wewnątrz uwagę skupia przede wszystkim dookolna empora (chór), oparta na 10 drewnianych słupach. W ołtarzu, który pierwotnie miał prawdopodobnie formę ambonową, umieszczona jest figura Matki Bożej. Ponadto zabytkowymi elementami wyposażenia kościoła są: XIX wieczny żyrandol oraz świeżo odrestaurowana neogotycka chrzcielnica. 

Na placu przykościelnym wśród kasztanowców znajduje się rzeźba z piaskowca przedstawiająca Jezusa Chrystusa, umieszczona na cokole, który pierwotnie, przed II wojną światową, służył prawdopodobnie jako pomnik ofiar I wojny światowej.