• Slajd 1
  • Slajd 2
  • Slajd 3

Funkcjonowanie parafii w czasie zagrożenia koronawirusem

Niekłończyca, 14.03.2020

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

W związku z epidemią koronawirusa pragnę powiadomić Parafian, w jaki sposób funkcjonować będzie parafia do końca marca 

Zgodnie z zaleceniami Episkopatu i Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi do 29 marca obowiązuje dyspensa od uczestniczenia w mszach św. niedzielnych i świątecznych. Oznacza to, że dzieci, młodzież szkolna, osoby starsze, osoby chore, przechodzące nawet drobną infekcję oraz każdy, kto czuje niepokój o stan swojego zdrowia i bliskich nie ma obowiązku uczestniczyć w mszy św. w niedzielę i święta. Zaleca się oglądanie lub słuchanie mszy za pomocą mediów. Poniżej dostępne możliwości:

  • TVP 1 godz. 7.00
  • Polskie Radio Program Pierwszy godz. 9.00
  • TV TRWAM godz. 9.30
  • TV Polonia godz. 13.00.

Z tego względu w naszej parafii od 15 do 29.03. 2020 odwołane zostają msze w środy i piątki oraz niedzielna msza o godz. 12.00 (dla dzieci). Odprawiana będzie tylko jedna msza, w niedzielę o godz. 10.00. Jeśli ktoś czuje silną potrzebę duchową, może w niej uczestniczyć, ale dzieci, młodzież szkolna, osoby starsze i chore powinny pozostać w domu. W kościele nie może być nas więcej niż 50 osób. Dlatego proszę o skorzystanie z dyspensy.

W czasie mszy komunię przyjmujemy na rękę.  Znak pokoju przekazujemy przez ukłon. Nie podajemy ręki. Spowiedź św. tylko w ważnej potrzebie, na osobistą prośbę, poza konfesjonałem - na dworze. W tygodniu istnieje możliwość przyjęcia komunii św. poza mszą św. Proszę dać znać telefonicznie, a z radością przyjadę i udzielę Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do takiej pobożności, szczególnie w tak trudnym czasie. Podobnie rzecz ma się z pragnieniem pomodlenia się w kościele w ważnej intencji. Kościół ciągle będzie służyć potrzebom duchowym ludzi z zastrzeżeniem, że na ile to możliwe, nie w sposób grupowy.

Pragnę poinformować, że w okresie zagrożenia koronawirusem podjęte zostaną środki szczególnej higieny w kościele. Przed mszą kościół będzie dezynfekowany. Wystawiony jest płyn bakteriobójczy do odkażania rąk, którego należy użyć zaraz po wejściu do świątyni. Płyn wcieramy w dłonie bez użycia ręcznika. Na ławkach i parapetach wystawione są chusteczki bakteriobójcze. Jeszcze w tym miesiącu kościół odkażany będzie lampami bakteriobójczymi. W tym czasie budynek będzie zamknięty. Jeśli u kogoś w trakcie mszy pojawiłyby się kaszel lub kichnięcia będzie możliwość otrzymania maseczki na twarz, choć w takiej sytuacji lepiej jak najszybciej opuścić kościół i wrócić do domu. W czasie mszy nie będzie używane ogrzewanie nadmuchowe. Rezerwuję sobie prawo odwołania mszy na wypadek mojego złego stanu zdrowia. Jeśli to możliwe, zaniechajmy załatwiania wszelkich spraw duszpasterskich w zakrystii. W takich sytuacjach proszę najpierw o kontakt telefoniczny (503 191 398). 

Nie dysponuję numerami telefonów komórkowych wszystkich Parafian, dlatego proszę o przekazywanie tej informacji w moim imieniu telefonicznie lub po sąsiedzku. 

Przeżywamy trudny okres. Jeśli możecie, zostańcie w marcu w domach. Módlcie się oraz pamiętajcie o rodzinie i sąsiadach, zwłaszcza gdy są samotni lub bezsilni. 

Będę się modlił za naszą społeczność.

 

Ks. Jarek

proboszcz