Wspólnota buduje dom...

Utworzono: sobota, 02, lipiec 2016

Wspólnota buduje dom

 

dom zbuduje Wspólnotę…

Na cegiełkach przeznaczonych na renowację ołtarza widniał napis: Razem tworzymy historię… W dziejach kościoła niekłończyckiego to prawdopodobnie pierwsza, tak profesjonalna renowacja tego zabytku! Odnowiony ołtarz zdobi dziś naszą świątynię. W pierwszą rocznicę powstania parafii podejmujemy kolejne wyzwanie. Przed nami konieczność budowy. Jest piękny kościół, ale nie ma domu parafialnego. Obecnemu pokoleniu przychodzi założyć materialny fundament pod działalność parafii w Niekłończycy. To wymagające, kosztowne i trudne zadanie.

 

Nasza parafia jest specyficzna. Po wojnie zamieszkali tu ludzie z różnych regionów Polski. Przez dziesięciolecia zjednoczyli się, wytworzyli swoje tradycje, zwyczaje, kulturę. Kościół stanowił ważną i znaczącą część ich życia. 

W ostatnim dwudziestoleciu osiedliło się w Niekłończycy, Uniemyślu, Dębostrowie, Drogoradzu i Karpinie wielu nowych mieszkańców. Przybyli z Polic, Szczecina i innych miast Polski, nawet z innych krajów. Wnieśli nową jakość, kulturę i zwyczaje, także związane z Kościołem i życiem religijnym. Staliśmy się – zachowując właściwe proporcje - tyglem różnych mentalności, tradycji i osobowości. Specyfika polega na tym, że po raz drugi przychodzi nam się konsolidować, poznawać, tworzyć konstruktywną społeczność. Właśnie w takim momencie przychodzi podjąć wyzwanie wybudowania domu parafialnego. 

Trud i wysiłek nieoczekiwanie mogą zaowocować niezwykłą korzyścią. Po raz pierwszy mamy okazję razem, tj. rdzenni i niedawno przybyli, wspólnie stworzyć coś ważnego, służącego ludziom przez wiele następnych lat. Dom parafialny jest warunkiem prężnie działającej parafii. Daje gwarancje obecności duszpasterza wśród mieszkańców. Staje się centrum – nie tylko religijnej – aktywności. Zwiększa możliwości pracy z młodzieżą i dziećmi. Wraz z kościołem i szkołą jest miejscem najsilniej kreującym naszą kulturę i tradycje, czyli rdzeń każdej społeczności. Jeśli damy radę go wznieść, będzie to pierwsze na taką skalę wspólne dzieło wszystkich tutaj mieszkających. Każdy będzie mógł powiedzieć, że go współtworzył, że jest w nim jego ofiara, praca, wysiłek, że tworzył go z myślą o następnych pokoleniach. Dom ten ma szanse stać się symbolem nowej społeczności Niekłończycy, Uniemyśla, Dębostrowa, Drogoradzu i Karpina. 

Jestem głęboko przekonany, że nasza Wspólnota Parafialna nie tylko zbuduje go, ale budując zjednoczy się tak, aby każdy mieszkaniec mógł powiedzieć, iż jest to jego kościół, jego parafia i co najważniejsze, że od dziesięcioleci, od lat, od niedawna… jest AKTYWNĄ częścią TEJ społeczności!!!

 

Wspólnota buduje dom, 
dom zbuduje Wspólnotę!

 

Numer konta parafialnego, na którym gromadzimy środki finansowe:

PARAFIA NARODZENIA NMP W NIEKŁOŃCZYCY
NR RACHUNKU
54 1240 3943 1111 0010 6407 3566

(10 zł miesięcznie)

 

Dziękuję za każde wsparcie.
ks. Jarosław Grybko